Kým neviete, čo je hore, čo je dole a ako skladať, tak ešte nič neskladajte. Keď ste už poskladali, už sa len stačí pozerať na každý kus zvlášť.
Ako prvý krok môžeme jednotlivé mriežky vystrihnúť. Keď prvé dve (ktoré sú presne rovnako veľké) preložíme cez seba, môžeme si všimnúť, že keď pozeráme cez diery v tej hornej, na dolnej dostávame kus zmysluplného textu. A tiež sa dá všimnúť si, že pri takomto priložení sa H1 na hornej mriežke nachádza presne nad D1 na dolnej, resp. H2 na D2.
Ak rovnako priložíme H3 na D3, zistíme, že hornú mriežku už máme voči dolnej posunutú. Nad hornou mriežkou vidíme z dolnej návodný nápis TOTONIE, ten pochopíme a z dolnej mriežky čítame len to, čo ozaj vidíme cez diery v hornej (formálne: v obdĺžniku opísanom hornej mriežke). Podobne pri H4 a D4 je ešte prvé trčiace políčko, ktoré sa nečíta, návodne označené písmenom X.
Takto si po častiach prečítame medzitajničku: PRELOŽ 3X DOL/INU A POTOM 3X HORU V/ŽDY O 90 STU/PŇOV VÝSLE/DOK OTO/Č ABY / ŠÍP/KY IŠLI / DOHORA.
Každú mriežku teraz vieme podľa naznačených čiar a práve vylúštených inštrukcií poskladať. Vznikne nám taká „dvojrolka“, ktorá má skutočne strany orientované tak, že sa dá natočením dosiahnuť, aby všetky šípky ukazovali dohora.
No a nasleduje asi najťažší nápadový krok šifry: ako z takto zloženého útvaru dostať tajničku? Riešiteľa to ťahá pozerať sa na strany, kde sú písmenká, tajnička sa však skrýva inde: z tej strany zloženého útvaru, ktorá žiadne vytlačené písmenká mať ani len nevie.
Ak sa na správne natočený poskladaný útvar pozrieme zboku, vidíme „hranatú osmičku“, čo môže byť sedemsegmentový displej. Na predných hranách si môžeme všimnúť, že nám vzniklo písmeno, to ale nie je všetko. Celá mriežka nesie informáciu: v každom možnom reze útvaru niektoré segmenty sú, niektoré nie, a dokopy to robí písmeno tajničky. Každá mriežka nám takto dá sedem alebo osem písmen. Jednotlivé kúsky už ľahko usporiadame do záverečnej tajničky: NA MLADEJ / GARDE PRI / LACOVEJ / JEDALNI. (Správne poradie čítania je to, v ktorom sú mriežky vytlačené v zadaní.)
Na fotkách nižšie je štvrtá mriežka zložená do správneho útvaru a zvýraznené, ako z nej prečítať prvé dve písmená tajničky.
No akože nula bodov pre nás, ani sme nezvládli vymyslieť ako čítať medzitajničku. H D sme aj mali že hore-dole (keď sme sa vzdali toho že H je heslo), ale nenapadlo nás vôbec to nejak takto prekrývať ačítať, aj keď sme vedeli že sa tam vyskytujú nejaké čitateľné kusy. Takže long story short tu sme vyriešili väčšinu našich nápovedných šifier a išli ďalej.
Ale teda musím povedať, že hint nás dosť demotivoval. Aj keď teda obsahoval niečo, čo sme nevedeli, nepochopili sme z neho ani len kam tá nápoveda chce smerovať, a skôr sme čítali iba "Neriešte, kým neviete ako. Ak už viete, ako šifru vyriešiť, môžete to urobiť."
Na pomery 3D šifier ktoré neznášam a do môjho mozgu sa absolútne nezmestia mi prišiel vzorák fajn, fakt strašne mi je ľúto že sme nevedeli ani začať, možno by to bolo prvý krát čo by sa mi ako-tak nejaká taká šifra páčila.
My sme hodinu pozerali na správne zložené útvary zo všetkých uhlov a nič z toho, nezostávali nič iné ako preskočiť. Síce sme pozerali aj z boku, ale videli sme tam stále len osmičku, vôbec mi nenapadlo pozerať iba na jeden úsek.
Dolinu a horu sme pochopili, aj ked pojem sme nepoznali. Problem bol to citanie a napoveda nijak neporadi s tymto "najťažším nápadovým krokom šifry", ako ho nazyva samotne riesenie vyssie. Videl som tam S, ale 8cka necvakla nikomu. A hlavne sme si mysleli, ze uz to mame, uz to len precitat. Prd makovy :D Ale inak velmi pekna sifra, musela to byt piplacka ju vyrobit.
To s origami som netusil, vdaka. Niezeby sme v terene vobec dali tu medzitajnicku :)
Dolina a hora (v angličtine valley and mountain fold) sú pojmy z origami, nevymysleli sme si ich my na túto šifru. Keď si predstavíš, že horná strana papiera je povrch zeme, tak naozaj robíš "dolinu" z papiera pri prvom z nich a "horu" pri druhom. Teda hej, chápeš ich správne.
D1..9 a H1..9 sa používajú len v predchádzajúcom kroku riešenia ako inštrukcie na prikladanie mriežok. Zhode prvých písmen medzi dole/dolina a hore/hora sa vďaka rovnakej etymológii slov dá vyhnúť len ťažko.
Bez obrazku som tomu nerozumel. Z obrazku teda "preloz dolinu" znamena smerom k potlaci (pismenkam) a "preloz horu" znamena smerom od potlace? S D1...D9 a H1...H9 to teda nesuvisi?
Tohle bylo moc pěkné. Čekal jsem nějakou těžkou prasárnu se skládáním do sebe, ale nakonec to bylo jednodušší. Zastříhali jsme si, početli, zaskládali, zapřemýšleli, zajásali, pohledali v Google mapách...spokojenost.
Už máme v riešení aj obrázky, ako sa to správne malo čítať.
Čistá smrť…
Na to, ako neznášame tento typ šifry bola táto príjemná. Súhlasím s názorom nižšie, že by mi tiež nevadilo sa s ňou stretnúť dakde na kolečku (namiesto niektorých iných šifier, ktoré mi prišli neodladené).
Doma som si ju v rámci budovania odolnosti prelúštila a je mi ľúto, že bolo pre nás výhodné ju preskočiť. Hlavne posledné čítanie je super, vôbec by mi nevadilo sa s ňou stretnúť až za checkpointom.